Anjiyo Uygulamaları - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Anjiyo Uygulamaları

Kalp damar hastalığı düzenli olarak kontrollerini yaptıranlarda çok erken teşhis edilebilir. Kalp damar hastalığı tedavisi günümüzde oldukça ilerlemiştir. El bileğinden yapılan düşük riskli koroner anjiyo ile teşhisi netleştirip, yine aynı el bileğinden balon ve stent ile tedavi tamamlanabilmektedir. Koroner balon ya da stent ile tedavi edilemeyen damarlar için cerrahi ekipleri devreye girer ve gelişen teknoloji ile genellikle kalbi durdurmadan yapılan özel bir ameliyat tekniği ile koroner bypass operasyonu gerçekleştirebilirler.

El Bileğinden Anjiyo

El Bileğinden Anjiyo

Radial anjiyografinin el bileğinde birbirine paralel seyreden iki atardamardan biri kullanılır. El bileğinden yapılan anjiyoda daha ince çaplı kateterler kullanılır. Yüzeysel atardamarlardan girilerek işlem yapıldığı için, komplikasyon oranı daha azdır. Kasıktan yapılan tüm girişimlerde, işlem sonrası kanamayı kontrol altına alabilmek için en az 6 saat ağırlık kullanılması gerekirken radial anjiyografide ağırlık uygulamasına gerek kalmıyor, hasta 3 saat gibi daha kısa sürede taburcu olabiliyor.

El bileğinden anjiyodan sonra bilek bölgesine bant uygulanarak kanama kontrol altına alınıyor. Damarın altında kemik olduğu için anjiyo sonrasında kullanılan bileklik benzeri bir materyal sayesinde kanama kısa sürede duruyor ve deliğin kısa sürede kapanması sağlanıyor. El bileğinden anjiyo yaklaşık 2 milimetrelik çok küçük bir kesiden yapılıyor. Hasta uygulama sonrasında ayağa kalkabiliyor, tuvalete gitme, yemek yeme gibi tüm ihtiyaçlarını kendi başına giderebiliyor.

Klasik anjiyoda kanama, şişlik, balonlaşma gibi komplikasyonların daha fazla görülebilirken, el bileğinden yapılan anjiyo ile sorunlar en aza indiriliyor.

Medical Park Fatih Hastanesi’nde El Bileğinden Anjiyo Uygulamaları

Medical Park Fatih Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları Doç. Dr. Atilla Bitigen, Uzm. Dr. Arif Oğuzhan Çimen, Uzm. Dr. Vecihi Oduncu bilgilendiriyor.

Bilekten anjiyografi, kasıktan yapılan anjiyografi ile aynı niteliktedir. Ayrıca kilolu kanama riski olan hastalarda bilekten anjiyografi daha güvenilir olarak kabul edilir. Bilekten yapılan anjiyoda hasta konforu ön plandadır. El Bileğinden Anjiyo- Medical Park Fatih Hastanesi Kasık damarı yerine el bileğinden girişim yapılan hasta anjiyodan çıkar çıkmaz daha birinci dakikada ayağa kalkabilir, dolaşabilir, tuvalet ihtiyacını kendi karşılayabilir. Anjiyografi yapılan eliyle yemeğini yiyebilir. Özellikle uzun süre yatması gereken hastalar, eklem ağrıları, prostat sorunları, bel ve sırt problemleri, bel ve sırt problemleri olan hastalarda yatağa bağlı 5-8 saat yatmak için ciddi bir problemdir.

El bileğinden anjiyografi yapılan hasta  2-3 saat hastanemizde kendisine ayrılmış özel dinlenme alanında takip altında tutulduktan sonra taburcu olur. Anjiyo yapılan kolonu zorlamayacağı masa başı bir iş yapıyorsa işine kaldığı yerden devam edebilir.  Bilekten anjiyografi sadece tanısal bir işlem olmayıp aynı zamanda stent işlemi de buradan uygulanmaktadır. Balon ve stent işlemleri yapıldığında hastaların yüksek dozda kan sulandırıcı ilaçların etkisiyle kanama riski 2-3 kat artmaktadır. Oysa bilekten yapılan anjiyoda yüksek dozda kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmasına rağmen balon ve stent işlemleri sonrası ciddi bir kanama görülmemektedir.

Hastalar el bileğinden kalp anjiyosu sonrası resimde görülen dinlenme odasında istirahat etmektedirler.