Ameliyatsız Damar Pıhtısı Tedavisi - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Ameliyatsız Damar Pıhtısı Tedavisi

Nefes darlığı yaşadığı için Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’ne başvuran Fatma Yılmaz, teşhisi konulan akciğer embolisi hastalığından ameliyatsız bir şekilde kurtuldu. Akciğerindeki pıhtıdan kesi dahi yapılmadan kurtulan Yılmaz, “Çok şükür ki acı bile hissetmeden bu rahatsızlığı hayatımdan çıkardım” dedi.
toplar damar tıkanıklığı

“BU YÖNTEMLE TEDAVİ GÖREN HASTADAN 24 SAATTE SONUÇ ALINDI”

Yaşadığı nefes darlığı şikayetiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’ne başvuran Fatma Yılmaz, göğüs hastalıkları polikliniğinde muayene oldu. Yılmaz’ın daha önce akciğere yayılan meme kanseri hikayesi olduğu, sonrasında yapılan tetkiklerde akciğer atardamarında pıhtı oluştuğu tespit edildi. Yılmaz, ameliyatsız pıhtı eritme yöntemiyle tedavi edildi. 24 saatin sonunda yapılan kontrol ve akciğer tomografisinde pıhtının tamamen temizlendiği izlenen Yılmaz, yeniden rahat nefes almanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

“PIHTININ BÜYÜKLÜĞÜNE BAĞLI OLARAK ÖLÜME YOL AÇABİLİR”

Ameliyatsız akciğer embolisi eritme yöntemi hakkında bilgi veren Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan ekibinden Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Şahin Kapan, “Akciğer embolisi pıhtının büyüklüğüne bağlı olarak ölüme yol açabilir. Tedavi olarak derhal kan sulandırıcı ilaçların yapılması ve dışardan oksijen desteğinin alınması sağlanmalıdır. Bir sonraki aşama da, durumun ciddiyetine göre damarın içindeki pıhtının temizlenmesi olabilir” dedi.

“HASTA UYUTULMADAN İŞLEM GERÇEKLEŞİYOR”

Açık kalp ameliyatı yoluyla yapılan bu ameliyatlarda, yüksek ölüm oranı saptandığına dikkat çeken Op. Dr. Kapan şöyle devam etti: “Yeni gelişen teknoloji sayesinde anjiyografi ünitesinde hastaya genel anestezi vermeden pıhtı eritme işlemi, ameliyatsız hatta kesisiz yapılabiliyor. Kasıktan cilt uyuşturularak iğneyle giriliyor. Kasık toplardamarından girilen özel kateterle önce kalbin, buradan da pıhtının içinde bulunduğu akciğer atar damarına ulaşılıyor. Hastaya bu kateter aracılığıyla pıhtı eritici ilaçlar veriliyiyor.

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi’nden Op. Dr. Şahin Kapan, “Bu yöntemde önemli olan nokta, çok basitmiş gibi görülen bu işlemin uzman kişiler tarafından, ameliyathane şartları ve ekibiyle yapılmasıdır” dedi.