Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Merdiven çıkarken yaşadığı sıkıntılar sebebiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’ne başvuran Hasan Erdoğan, “Olduğum operasyon sonrasında artık rahatça nefes alabiliyor ve merdiven çıkabiliyorum” dedi.

Fethiye’de yaşayan ve merdiven çıkarken dahi nefes nefese kalan 75 yaşındaki Hasan Erdoğan, “Eskiden rahatça merdiven çıkardım. Ama artık giderek çıkabildiğim kat sayısı azaldı ve nefes darlığı çekmeye başladım. Bu nedenle doktora başvurdum. İyi ki hastaneye gelmişim. Kalpten çıkan aort damarımda darlık tespit edildi. Erken teşhis hayatımı kurtardı. Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“SIĞIR KALP ZARINDAN BİYOLOJİK KAPAK TAKILDI”

Yapılan tetkiklerde aort kapağı denilen, kalpten çıkan ana damarın ağzında bulunan kapakta çok şiddetli daralma olduğunun tespit edildiğini belirten Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Bu kapağın ameliyatla değiştirilmesine karar verdik. Hasan Bey’e sığır kalp zarından yapılan biyolojik bir kapak takıldı. Ayrıca tıkalı iki damarına da by-pass yapıldı” ifadelerini kullandı.

“YAŞLI HASTALARIMIZDA SIK KARŞILAŞIYORUZ”

Aort darlığının özellikle yaşlı hastalarda sık görülebildiğini söyleyen Prof. Dr. Okutan, “Bu rahatsızlığa sahip hastalarımız genellikle halsizlik, nefes darlığı ve ileriki dönemlerde de bayılmalar ya da geçici-kalıcı felç şikayetleriyle bize başvuruyor. Erken teşhis, her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da önemli. Bu nedenle bu tip şikayetler tespit edildiğinde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir” dedi.

“MERDİVEN ÇIKAMAMAK YAŞLILIK BELİRTİSİ OLMAYABİLİR”

Hasan Erdoğan’a operasyon esnasında takılan biyolojik sığır kalp kapağı hakkında da konuşan Prof. Dr. Okutan şöyle devam etti: “Sığır kalp zarından yapılan kapakların özelliği; kan sulandırıcı ilaç kullanmak gerektirmemesi, pıhtı oluşumuna ve tıkanmaya da dayanıklı olmasıdır. Bu sebeple yaşlı hastalarda bu kapakları tercih etmekteyiz. Merdiven çıkmakta zorlanmak, yaşlılık belirtisi olmayabilir, bu performanstaki hızlı düşüşler kalp hastalıklarıyla da ilgili olabilir.”