Genç Yaşta Kalp Riski - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Genç Yaşta Kalp Riski

Yaşadığı şiddetli göğüs ağrısı nedeniyle hastaneye başvuran 24 yaşındaki Ramazan Öncü’ye yapılan tetkiklerin ardından aort damarında yırtık tespit edildi. Prof. Dr. Hüseyin Okutan’ın öncülüğünde gerçekleştirilen başarılı ameliyatın ardından yeniden sağlığına kavuşan Öncü, “Yaşım genç diye sağlığınızı ihmal etmeyin. Hastalığın yaşı yok” diye konuştu.

“SAĞLIK İHMALE GELMEZ”

Özel bir fabrikada işçi olarak çalışan 24 yaşındaki Ramazan Öncü, “Şiddetli göğüs ağrılarım sebebiyle Isparta’da hastaneye başvurdum. Doktor acilen ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Aort diseksiyonu tanısı konuldu. Geçirdiğim başarılı operasyonla yeniden eski sağlığına kavuştum. Yaşım genç ama hastalığın yaşı yok. Kişiler sağlıklarını ihmal etmemeli ve eğer rahatsızlarsa en kısa zamanda tedavi olmalı. Çünkü gerçekten sağlık ihmale gelmez. Doktorların dediklerine harfiyen uyulmalı” dedi.

“BU TİP HASTALARIN YARISI 24 SAAT İÇİNDE ÖLÜYOR”

Ramazan Öncü’nün 20’li yaşlarında aortta yırtılma gerçekleştiğini belirten Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Aort yırtığı olan hastaların yüzde 25′i yani her 4 hastadan 1’i hemen ölüyor. Yaklaşık olarak bu hastaların yarısı da 24 saat içinde kaybediliyor. Ramazan Öncü’yü teşhisi konulur konulmaz acilen ameliyata aldık. Kalpten çıkan ana damarı, aort kapağıyla birlikte değiştirdik. Ayrıca beyine giden damarları da bununla beraber değiştirdik. Aortun çıkan, birinci ve ikinci bölümünün tamamı yapılan operasyonla değişti” şeklinde konuştu.

“UZUN BOYLU VE PARMAKLI İNSANLARDA YIRTILMALAR GELİŞEBİLİYOR”

Prof. Dr. Okutan şöyle devam etti: “Hastamız, son derece ağır bir kalp damar cerrahisi ameliyatı geçirdi. Çünkü bu tip operasyonlarda kalp ve dolaşımı tamamen durduruyoruz. Hastaları kalp-akciğer cihazına bağlıyoruz. Bu hastada ayrıca Marfan Sendromu denilen bir rahatsızlık daha var. Doğuştan destek dokularında zayıflıkla giden ana damarlarda yırtık, gözde birtakım rahatsızlıklarla birlikte görülüyor. Bu hastalar uzun boylu ve uzun parmaklı zayıf insanlar ,bu hastalarda aniden aort yırtılmaları gelişebiliyor. Nedeni de damarlardaki destek dokunun doğuştan zayıf olması.”