Gribal Enfeksiyon Kalp Kapağını Daralttı - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Gribal Enfeksiyon Kalp Kapağını Daralttı

Küçük yaşlarda geçirdiği gribal enfeksiyon nedeniyle kalp kapakçığı daralan 35 yaşındaki Emine Büyükballı, Medical Park Antalya Kalp Hastanesi’nde Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibinin gerçekleştirdiği koltuk altından küçük kesi ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde yaşayan 35 yaşındaki Bankacı Emine Büyükballı, günlük hayatta yaşadığı nefes darlığı nedeniyle bir sağlık kuruluşuna başvurduğunu söyleyerek, “Yolda yürürken bile nefesim kesiliyordu hatta merdiven çıkamıyordum. Ameliyattan sonra kendimi daha iyi hissediyorum” ifadelerini kullandı.

“AMELİYATI SÜREKLİ ERTELEDİM”

Mart ayında gribal enfeksiyon sebebiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde yoğun bakımda yattığını ve bu sürecin ardından ameliyat kararının alındığını belirten Emine Büyükballı, “Hastanenin Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kabukçu, kalp kapakçığımın değişmesi gerektiğini söyledi. Daha önceden bilgim olmasına rağmen ameliyat olma düşüncesi hep beni korkuttu. Kapak değişecek ama nasıl değişecek, zor olacak korkusuyla ameliyatı hep erteledim” şeklinde konuştu.

“ZORLAŞAN HAYATIM KOLAYLAŞACAK”

Bankacı olan Emine Büyükballı, “İş stresi, ritim bozukluğuna da neden oluyor hatta çalışma hayatımı da olumsuz etkiliyordu. Ameliyattan sonra gayet iyiyim hiçbir sıkıntı yok. Artık hayatımda daha verimli olacağım. Kısacası zorlaşan hayatım kolaylaşacak. Yolda yürürken bile nefesim kesiliyordu hatta merdivenden bile çıkamıyordum. Ameliyattan sonra kendimi daha iyi hissediyorum” ifadelerini kullandı.

“KALP KAPAĞI DEĞİŞMESİ GEREKİYORDU”

Kalp kapağında romatizmaya bağlı daralma görülen Emine Büyükballı’nın kalp kapağının değişmesi gerektiğini söyleyen Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Kalp kapaklarının değişmesi için yapılan klasik ameliyatta 25-30cm’lik bir kesi kullanılmaktadır. Bu kesi iman tahtası olarak bilinen göğsün ön tarafındaki kemik kesilerek yapılır. Bu bölgede ameliyat sonrası gelişen iz özellikle genç bayan hastaları rahatsız edebilmektedir” diye konuştu.

“KÜÇÜK KESİYLE GÜNLÜK HAYATA DAHA HIZLI DÖNÜLEBİLİR”

Hem ameliyat tipinin hem de yaşının uygun olması nedeniyle Emine Büyükballı’ya koltukaltından yaklaşık 6-7 cm’lik bir kesiyle ameliyatının yapıldığını belirten Prof. Dr. Okutan şunları söyledi: “Bu kesi, sutyen izinin altından yapıldığı için dışarıdan fark edilmez. Estetik avantajlarına ek olarak, kaburgaların arasından kemik kesilmeden yapıldığı için daha az acı ve ağrı olmaktadır. Yine klasik yöntemle ameliyat sonrası yaklaşık bir ay yan yatmak yasakken, bu ameliyat şeklinde hemen yan yatılabilir, günlük hayatına daha hızlı dönülebilir.”