Kalpteki 6.5 Santimlik Tümöre Koltuk Altından Müdahele - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Kalpteki 6.5 Santimlik Tümöre Koltuk Altından Müdahele

Antalya’da yaşayan 30 yaşındaki Edebiyat Öğretmeni Engin Görsoy, yaşadığı kalp çarpıntısı nedeniyle hastaneye başvurdu. Yapılan test ve görüntüleme yöntemleriyle Görsoy’un kalbinde tümör tespit edildi.

Kalp tümörlerinin toplumda pek görülmediğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Hastamızda devasa büyüklükte bir tümör vardı. Koltukaltından 10 cm’lik kesiyle, hiç bir kemik kesmeden, göğsü açmadan kaburgalar arasından girerek bu tümörü temizledik” diye konuştu.

“KALP AMELİYATI OLMUŞ GİBİ HİSSETMİYORUM”

Kalp tümörü olduğunu 15 gün önce öğrendiğini belirten Engin Görsoy, “Kalp çarpıntısı dışında bayılma ya da tümör belirtisi yoktu. Kalbimdeki tümörün devasa boyutta yani 6,5 cm olduğu söyleniyor. Bu büyük tümörden koltuk altından yapılan girişimle kurtuldum. Ameliyat tipi sebebiyle çok çabuk iyileştim. Kendimi kalp ameliyatı olmuş gibi hissetmiyorum” şeklinde konuştu.

“YUMURTA BOYUTUNA ULAŞABİLİYOR”

Kalpte tümörün nadiren de olsa görüldüğünü söyleyen Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Nadir görülen bu rahatsızlık, kalbin sol kulakçığında ortaya çıkıyor. Küçük bir mercimek tanesinden yumurta büyüklüğüne ulaşması ise çok nadir görülüyor. Hastamızda; kalbin sol kulakçığına yerleşen kalp tümörü, bir yumurta büyüklüğüne ulaşmıştı ve kalbin fonksiyonlarını bozmaktaydı” dedi.

“10 CM’LİK KESİYLE KALBE ULAŞTIK”

Başarılı bir ameliyatla tamamen tümörün çıkarıldığını belirten Prof. Dr. Okutan, “Yapılan ameliyatta göğüs kemiği kesilmeden sadece koltuk altından 10 cm’lik bir kesiyle kalbe ulaşıldı. Sol kulakçıktaki tümörün tamamı çıkartıldı. Hasta 2 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 4. gün taburcu edildi. Bu tümörlerin tanısı ancak kalp ultrasonuyla olabilmektedir. Bazen de tamamen normal bir insanda buradan kopan tümör parçalarının beyne ya da diğer organlara zarar vermesiyle tanı konulabilmektedir” şeklinde konuştu.