Karın Açılmadan Anevrizma Ameliyatı - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Karın Açılmadan Anevrizma Ameliyatı

Karın ağrısı sebebiyle Medical Park Antalya Kalp Hastanesi’ne başvuran 80 yaşındaki Şükriye Torgay, geçirdiği başarılı operasyonun ardından yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibi Op. Dr. Şahin Kapan ile Op. Dr. İlker Tekin’in gerçekleştirdiği başarılı operasyonun ardından konuşan Şükriye Torgay, “Yaşım ve rahatsızlığım nedeniyle ameliyat olmaktan korkuyordum. Çok şükür ki sağlığıma kavuştum” şeklinde konuştu.

“DAKİKALAR İÇERİSİNDE ÖLÜM OLABİLİR”

Şükriye Torgay’a abdominal aort anevrizması denilen karın içinde ana damarın balonlaşması tanısı konulduğunu söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Bu durum, karın damarındaki ana atardamarın genişlemesine bağlıdır. Hastamızda bu damarın yaklaşık 6 cm çapına kadar yükselmiş olduğunu tespit ettik. Normalde bu damarın 2 cm olması gerekir. Bu damar 5 cm üzerinde olursa aniden parçalanma, patlama ve karın içerisinde kanamaya sebebiyet verebilir hatta dakikalar içerisinde yaşam sona erebilir” ifadelerini kullandı.

“2 CM AÇILARAK AMELİYAT GERÇEKLEŞİYOR”

Ameliyatın oldukça zor bir sürece sahip olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Okutan, “Karın tamamen açılarak bağırsaklar karın dışarısına çıkarıldıktan sonra bu damara ulaşıp ameliyat yapılmaktadır. Fakat bunun kapalı bir ameliyat yöntemi de mevcuttur. EVAR adını verdiğimiz bu yöntem, kasıktan 2 cm açılarak damar içerisine bir cihaz yerleştirilerek ameliyat tamamlanmış olur. Böylece hasta 1 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hemen servise transfer edilir. Karın açılmadığı için de hasta hemen yiyip içmeye başlamaktadır. Bu ağır ameliyat kapalı yöntemlerle yaşlı insanlarda da başarıyla gerçekleştirilebilmektedir.”