Koltuk Altından Kalp Ameliyatı - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Koltuk Altından Kalp Ameliyatı

Çarpıntı ve halsizlik belirtileri sebebiyle hastaneye başvuran Feride Korkmaz ile Ayşe Atılgan, yapılan tespitlerin ardından oldukları kalp ameliyatlarıyla yeniden sağlıklı olmanın mutluluğunu yaşadı.

Yolda yürürken hatta ev işi yaparken bile sıkıntılar yaşadığını belirten 42 yaşındaki Ispartalı Feride Korkmaz, “Günlük rutin işlerimi yaparken yoruluyor hatta halsiz düşüyordum. Bu nedenle hastaneye başvurma gereği hissettim. İyi ki de gitmişim. Kalp kapağımda daralma tespit edildi. Ameliyatımın ardından bugün 14. günüm. Çok rahat yürüyor, hareket edebiliyor hatta ev işlerimi bile kendi çapımda yapabiliyorum” diye konuştu.

“DİKİŞ İZLERİM KOLTUĞUMUN ALTINDA”

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi’nde olduğu mitral kapak ameliyatının ardından kendisini daha da iyi hissettiğine vurgu yapan Feride Korkmaz, “Ameliyatımın göğüs kafesimin kesilerek yapılmasını bekliyordum. Ama gerçekten güzel bir sürprize tanık oldum. Hocam ameliyatın koltuk altından yapılabileceğini söyledi. Bu şekilde gerçekleşen ameliyat sayesinde daha çabuk iyileştim. Dikiş izlerimin görünmüyor olması beni daha da mutlu etti. Bu güzel yöntemi bizimle paylaştığı için hocamız ve ekibine çok teşekkür ederim” dedi.

“KALBİMDE BİR DEĞİL, İKİ DELİK VARMIŞ”

Kendisinin de Feride Korkmaz’ın yaşadığı benzer belirtiler nedeniyle hastaneye başvurduğunu söyleyen 39 yaşındaki Serikli Ayşe Atılgan, “Ameliyatımın öncesinde yokuştan inerken bile zorlanıyordum. Yaşadığım sıkıntılar sebebiyle hastaneye başvurdum ve kalbimde delik olduğu ortaya çıktı. Medical Park Antalya Kalp Hastanesi’ne başvurdum. Kalbimdeki deliğin bir değil, iki olduğu söylendi. Birinin 20, diğerininse 7 mm olduğu tespit edildi” diye konuştu.

“KISA SÜREDE İHTİYAÇLARIMI KARŞILAR DURUMA GELDİM”

Yapılan test ve tahlillerin ardından ameliyat olması gerektiği kararının alındığını belirten Ayşe Atılgan, “Göğüs kafesimin açılmasını beklerken, koltuk altından ameliyatım gerçekleştirildi. Bu operasyonla dikiş görüntüsü hem göğsümün altında kaldı hem de iyileşme sürem kısaldı. Kısa sürede de ihtiyaçlarımı karşılayabilir duruma geldim. Çok şükür ki sağlığıma da kısa sürede kavuştum” dedi.

“ÖZELLİKLE BAYAN VE GENÇ HASTALARIN TERCİHİ”

Feride Korkmaz ile Ayşe Atılgan’ın ameliyatları hakkında bilgi veren Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Açık kalp ameliyatları klasik olarak göğsün ön bölümünden, iman tahtası açılarak yapılmaktadır. Bu da göğsün ön bölümünde bir yara izine yol açar. Özellikle bayan hastalar bu yara izinden rahatsız olmakta. Göğüs kafesinin ön tarafı açılmadan, koltuk altından yapılan ameliyatlarda bu iz, meme çizgisinin hemen altında kaldığı için özellikle bayan ve genç hastalar tarafından tercih edilmekte” diye konuştu.

“KLASİK KESİYE GÖRE İYİLEŞME SÜRESİ KISA”

Ameliyat sonrası 6 hafta yan yatmanın, ağır kaldırmanın hatta araba kullanmanın yasaklandığı klasik kesiye göre iyileşmenin daha çabuk olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Okutan şöyle devam etti: “Bu kesi yöntemiyle hasta yan yatabilir ve 1-2 hafta içerisinde de araba kullanabilir. Yine koltuk altından kesiyle yapılan ameliyatlarda yara izi daha az, görünen bir bölgede olmamasıyla da hastalara avantaj sağlamaktadır. Özellikle bayanlarda yara izinin sutyen altında kalması nedeniyle önemli bir tercih nedeni olmaktadır.”

koltuk altıntan kalp ameliyatı