Küçük Kesiyle Aort Kapağı Ameliyatı - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Küçük Kesiyle Aort Kapağı Ameliyatı

Nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’ne başvuran böbrek nakilli Ayşe Gülseren Dönmez olduğu yarım kesiyle yapılan aort kapağı değişimi ameliyatıyla yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

“ON ÜÇ YIL ÖNCE BÖBREK NAKLİ OLMUŞTUM”

2001 yılında kadavradan böbrek nakli olan ve olduğu nakilin ardından bir takım sıkıntılar yaşadığını belirten 64 yaşındaki Ayşe Gülseren Dönmez, “Yaklaşık iki aydır bir takım sıkıntılar yaşıyordum. Halsizliğin yanı sıra idrara çıkamama gibi rahatsızlıklar yaşıyordum. Böbreğime kan pompalanamadığı için kalp ameliyatı olmak durumunda kaldım. Bu nedenle de kalp kapağım değişti. Geçirdiğim operasyonun ardından kendimi çok daha iyi hissediyorum” diye konuştu.

“POMPALANAN KANIN MİKTARINI AORT KAPAĞI BELİRLER”

Ayşe Gülseren Dönmez’in nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle başvurduğunu söyleyen Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Medical Park Antalya Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Hastamıza kardiyoloji kliniğinde yapılan ekokardiyografi ve koroner anjiografi sonrasında aort kapağında darlığı saptandı. Bu nedenle de aort kapağını değiştirdik. Aort kapağı kalple, aort damarı arasında bulunur. Vücuda pompalanan kanın miktarını da bu kapak belirler” dedi.

“VÜCUDA YETERİ KADAR KAN POMPALANAMAZ”

Aort kapağının daralması ya da kanı geriye kaçırması yani yetmezlik durumunda vücuda yeteri kadar kan pompalanmadığının altını çizen Prof. Dr. Okutan, “Kalp yetmezliği belirtileri nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntıyla başlar. Aort kapağı darlığının sebepleriyse yaşa bağlı kapağın hasarlanması ve zamanla kireçlenmesi, romatizmal nedenler, ışın tedavisi ve doğuştan iki kapakçık olması şeklinde sıralanabilir” diye konuştu.

“DAHA AZ KESİ, DAHA AZ TRAVMA”

Aort kapağı ameliyatlarının klasik olarak göğüs kemiğinin tam olarak kesilmesi yoluyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Okutan sözlerini şöyle tamamladı:

“Son bir yıldır uygulamaya koyduğumuz yöntemde aort kapak ameliyatlarını artık kemiğin ve cildin yarım kesiyle gerçekleştirmekteyiz. Bu yöntemin avantajı; daha az kesi ve daha az travma, daha az enfeksiyon riski, daha az ağrı ve daha estetik bir görüntü olarak sıralanabilir.”

küçük kesiyle aort ameliyatı