"Gizli Kalp" Genç Yaşlı Dinlemiyor! - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

“Gizli Kalp” Genç Yaşlı Dinlemiyor!

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, son günlerde yaşanan ani ve genç yaştaki ölümlerin gizli kalpten kaynaklandığını ve bu hastalığın yaş ayırt etmeksizin her an karşımıza çıkabileceğini söyledi.

Genç yaşta ani ölümlerle sık sık karşılaştığımız günümüzde gizli kalp hakkında bilgi veren Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Önceden kalp hastalığı teşhisi olmayan özellikle genç ve orta yaşlı erkek ile kadınlarda görülen ölümlerin nedeni gizi kalp olarak karşımıza çıkıyor. Bu ani ölümlerden sonra tanı koymak da ancak otopsiyle gerçekleşebiliyor” dedi.

Gizli kalbin çok geniş bir yelpazeyi içerdiğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Daha önceden kalp rahatsızlığı olduğu bilinmeyen bir kişinin aniden karşılaşması ve sıklıkla da ölmesi durumuna gizli kalp diyoruz. Bu tip vakalar erken yaşlarda olduğu gibi hem ailenin hem de toplumun dikkatini çekiyor. Böylece kişilerde, ‘Acaba bende de çıkabilir mi?’ düşüncesini ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

Damar Sertliği Nedeniyle Ani Yırtılmalar Oluyor!

Gizli kalp ve buna bağlı ölümlerin sıklıkla nedeninin koroner arter hastalığı olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Okutan, “Erkeklerde 35 yaş, kadınlarda da 40 yaş üstündeysek, ailemizde koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı hikayesi, tansiyon, kolesterol varsa, sigara içiyorsak, stresli bir yaşamımız varsa yani kısacası damar sertliği için önemli bir risk faktörü taşıyorsak; bizde de tanı konulmamış kalp hastalığı olabilir. Bu hastalıkta damar sertliği nedeniyle ani yırtılmalar yaşanabilmekte ve ilk seferinde bile ölüme yol açabilmektedir” şeklinde konuştu.

Gizli Kalp Gençlerde de Görülebiliyor!

Gizli kalbin koroner kalp hastalığının yanı sıra ölümcül ritim bozukluklarıyla da ortaya çıkabildiğini belirten Prof. Dr. Okutan, “Özellikle nabız oluşturamayacak yani vücuda ve beyne yeterince kan basmayacak derecede ritim bozukluğu olursa; ani ölümler olabiliyor. Gizli kalbin diğer nedeniyse aort anevrizmasıdır. Bu rahatsızlık gençlerde de görülebiliyor. Sıklıkla nedeni tansiyon olarak karşımıza çıkıyor. Tansiyon varsa ve bu tansiyon kontrolsüzse, aortta yırtıklar olabiliyor. Bu yırtıklar da ani ölüme yol açabiliyor” dedi.

Risk Faktörleri ve Genetik

Kişilerin hangi yaş grubunda olursa olsun taşıdığı risk faktörlerini gözden geçirmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Okutan, “Kadınlar 40 yaşın üzerindeyse ve erken menopoza girmişse; mutlaka risk faktörleri gözden geçirilmeli. Bu durum erkeklerde de 35 yaşından sonra geçerli. Ne kadar çok risk faktörü taşıyorsak, gizli kalbe yakalanma ihtimalimiz o kadar artıyor demektir. Futbolcu ya da ağır spor yapanlarda ani ölümlerin başında koroner damar yırtıkları geliyor” ifadelerini kullandı.

Ağır Spor Yapanlar Dikkat!

Ağır egzersize bağlı olarak normal ya da plaklı bir koroner damarın yırtılıp orada pıhtı birikebildiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Okutan şöyle devam etti: “Ağır spor yapanlarda ritim bozukluğu varsa yüklenmeye bağlı ritim bozukluğu ortaya çıkıyor ve gizli kalple ölümlere yol açabiliyor. Gizli kalp, dolaşımın sisteminde kalpten başlayan kalp, koroner damarlar ve ana damarlardaki hastalıklara bağlı olabiliyor. En sık görülen nedeni de damar sertliği yani damarın erken kireçlenmesine bağlı oluşan yırtılmalardır.”