Kumluca'da Kalp Sağlığı Semineri - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Kumluca’da Kalp Sağlığı Semineri

Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Kumluca Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta, Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Hüseyin Okutan katılımcılara kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgi verdi.

“DAMAR HASTALIKLARI 10′LU YAŞLARDA BAŞLAR”

Kumluca Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Hüseyin Okutan, kalp ve damar hastalıklarının sebeplerinden bahsetti. Prof. Dr. Okutan, damar hastalıklarının 10′lu yaşlarda başladığını, gün geçtikçe bu hastalığı etkileyen faktörlerin, devreye girmesiyle de kalp krizine yol açtığını belirtti. Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Kalp krizine neden olan en önemli sebep damarların tıkanması ve kan dolaşımının durmasıdır. Damarların tıkanması çeşitli nedenlerle çocuklukta başlar. Damar yollarının tıkanmasındaki hızlanmayı sigara, nargile, alkol, stres, kolesterol yapan gıdalar tetikler” dedi.

“ÖNLEMEK TEDAVİ ETMEKTEN KOLAYDIR”

LDL ve HDL olmak üzere iki türlü kolesterolün olduğunun altını çizen Prof. Dr. Okutan, “LDL kötü huylu, HDL ise iyi huylu kolesteroldür. Diyabet de, kalp hastalıklarının en önemli etkenidir. Fazla kilo, karın yağları, kolesterol, stres, sinirli yaşam, doymuş yağlar, kontrol alkol veya tavsiye edilmeyen alkol, kalp damar hastalıkları için risklidir. Halkımız sigarayı, fazla yemeyi, alkollü içecekleri, kolesterollü yiyecekleri ve şekerli yiyecekleri bırakamadığımız sürece kalp damar hastalıkları açısından riskli gruptayız demektir. Önlemek tedavi etmekten kolaydır. Bu yüzden mutlaka tetkik yaptırmak gerekir” şeklinde konuştu.

“MUTLAKA TETKİK YAPTIRILMALI”

Çoğu insanın tetkik yaptırmaktan korktuğunu söyleyen ve kan tahlili, EKG, Efor EKG gibi tetkiklerin mutlaka yaptırılması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Okutan şöyle devam etti: “Tetkik için son aşama anjio’dur. Göğüs ağrısı 5 dakikayı geçerse 112 aranmalıdır. İlk yarım saat aspirin can kurtarma nedeni olabilir. Eğer 40 yaşının üstündeyken kalp damar tanısı konulmuşsa, sigara, alkol, kolesterollü yiyecekleri bırakmalıyız. Hayat tarzımızı değiştirmeliyiz.”

Konferansın ardından soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevaptan sonra ise Prof. Dr. Okutan’a Büyükşehir Belediyesi adına Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Hekimlerinden Dr. Zeynep Toktaş çiçek takdim etti. Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ise, Prof. Dr. Hüseyin Okutan’a plaket ve Kumluca’nın tarihini anlatan kitapçık hediye etti.