Kalbiniz Kışa Hazır mı? - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Kalbiniz Kışa Hazır mı?

Havaların soğuması, kış aylarında hava kirliliğinin artması, viral enfeksiyonlar kalp için ek risk oluşturabilir. İster sağlıklı bir kalbe sahip olalım, isterse kalp hastası olalım; kalbimizi kışa hazırlayalım.

Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, kış gelmeden kalbimiz ile ilgili ne yapmamız gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Kalbiniz Kışa Hazır mı?

Kış ayları gelmeden kalp hastalarının bu döneme kendilerini hazırlamaları uygun olur. Öncelikle hastanın kalp yetmezliği var mı? Bununla ilgili yetmezlik tedavisi düzenlenmiş mi? İlaçları yeterli doz ve uygun zamanda kullanıyor mu? Bunların gözden geçirilmesi gerekir. Koroner kalp hastalığı olan, koroner anjio yapılmış, balon/stent uygulanmış veya baypas ameliyatı olmuş hastalar ise, rutin kontrollerini yaptırarak günlük yaşamlarını bu döneme göre ayarlamaları gerekir. Unutulmamalıdır ki, soğuk havada vücut ısısında düşme, anjina denen göğüs ağrısını tetikleyebilir ve kalp krizini kolaylaştırabilir. Bu duruma hava kirliliği ve sigara içmek ya da içilen ortamda bulunmayı da eklersek durum daha da riskli hale gelir. Kış aylarında koroner kalp hastalığı olanlar için bir diğer risk ise nezle grip gibi viral enfeksiyonlardır. Kalp krizi geçiren hastaların yaklaşık üçte birinde kriz öncesi geçirilmiş bir gribal enfeksiyon tespit edilmektedir. Bunun tam nedeni bilinmesede, grip enfeksiyonu esnasında koroner damarlarda önceden bulunan plak denen kirçlenme ve daralmalarda bir yangın geliştiği, bunun da kalp krizini tetiklediği bildirilmektedir. Bu viral enfeksiyonlar sonucunda bağışıklık sistemi zayıflamakta, zatürre, sinüzit, orta kulak iltahabı gibi eklenen diğer enfeksiyonlar ile kalp hastasının durumu daha da riskli hale gelmektedir.

Kalp hastası grip aşısı yaptırmalı mı?

Kalp hastalarına, özellikle engel bir durum yoksa grip aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. Grip aşısının henüz yeni oluşmamış, yani bilinen grip virüslerine karşı geliştirildiği ve gribal enfeksiyonu önleyebildiğini biliyoruz. Bu nedenle kalp hastalarında grip aşısının yapılmasını öneriyoruz. Özellikle hastada kronik broşit yada KOAH denen kronik akciğer hastalıkları varsa bu aşılar yaşam kurtarıcı olabilmektedir.

Kalp hastası kışın nasıl beslenmeli? Vitamin kullanmalı mı?

Kalp hastalarının beslenmesinde öncelikle tuz kullanımı açıklığa kavuşturulmalıdır. Ülkemizde günlük tuz, ihtiyacın 7 kat fazlası kullanılmaktadır. Fazla tuz vücutta su tutulmasın yol açmakta ve bu kalp yetmezliğini arttırmaktadır. Bizim önerimiz, yiyeceklere (salatalık, dometes dahil) tuz dökmeyi bırakıp, baharat kullanımına izin vermek şeklindedir. Yine kalp hastalarının kan kolestrol, yağ düzeyleri göz önüne alınarak kendilerine uygun bir diyet seçmeleri önerilir. Beslenme sorunu olmayan, yeterince meyve, sebze tüketebilen, sigara içmeyen, kronik alkol kullanımı olmayan hastaların özel bir vitamin eksiklikleri yoksa, vitamin kullanmalarıgerek yoktur. Ancak eksikliği saptanan vitamin ve minareller varsa bunların hekimlerine başvurarak tamamlanması, bağışıklık sistemi için önemlidir. Kış öncesi kalp hastalarının D vitami seviyelerini ölçtürmelerinde fayda vardır. D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Benzer şekilde demir seviyelerinin ölçülmesi de bu hastalar için önemlidir. Demir seviyesi düşük insanlarında bağışıklık sistemi iyi çalışamaz ve gribal enfeksiyona yakalanma ihtimali artar. Kışa hazırlık döneminde probiyotik etkileri nedeniyle, yoğurt, kefir, ayran, ıhlamur, adaçayı ve yeterince su tüketimi önerilir.

Kalp hastalarında kış egzersizleri nasıl olmalı?

Kalp hastaları soğuk havalarda dış ortamda yürüyüş ya da spor yaparken onları bekleyen en önemli tehlike soğuk algınlığı, nezle ve grip olarak sıralanabilir. Bu hastaların özellikle soğuk havalarda kendilerini korumaları ve hasta olmamaları önemlidir. Ancak bu egzerzisi bırakmak olarak algılanmamalıdır. Yine kapalı mekanlarda, rüzgarsız, korunaklı yerlerde yürüyüş ve spor yapmak önemlidir. Hava soğuk diye egzersiz yapmamak, kilo artışlarında neden olabilir.