Gizli Kalp Rahatsızlıklarına Dikkat! - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Gizli Kalp Rahatsızlıklarına Dikkat!

Ünlü diyetisyen Yelda Kahvecioğlu’nun ölümü ile birlikte akıllara, kadınlarda görülen ve ani ölümlere sebep olan “gizli kalp” geldi. Medical Park Fatih Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Bitigen; “Gizli kalp, daha önceden kalp rahatsızlığı olduğu bilinmeyen genç ve sağlıklı kişilerde de görülüyor. Burada önemli olan hastalığın risk faktörlerinin gözden geçirilmesi ve belirtilerin ihmal edilmemesi gerekir” diye konuştu.

Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard infarktüsü) denir. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık ya da daralma söz konusu ise kalp, oksijensiz kalır ve beslenemez. Yeteri kadar beslenmeyen kalpte ölümcül ritim bozukluklarına yol açarak erken ve ani ölümlere neden olabilir.

Kalp krizi öncesinde genelde göğüs ağrısı ortaya çıkar. Ancak bazen krizin etkileri, baygınlık, yorgunluk gibi nedenlerde olabiliyor. Bu gibi şikayetler, hasta tarafından önemsemiyor ve kriz olarak değerlendirilmiyor. Bu da kalp krizinin farkına varılmamasına sebep oluyor. Çoğu zaman ne nedenle olursa olsun zamanında bilinmeyen veya şüphe edilmeyen kalp krizlerinin hepsi bir kefeye konulup sessiz infarktüs olarak adlandırılır.

Mide Ağrıları Kalp Krizi ile Karıştırılıyor

Kadınlarda kalp krizi ve ani ölümler sessizce ortaya çıkar. Belirtileri kalp krizinde sıkça görülen, göğüs ağrısı olmayabilir. Sıkça kullanılan mide ilaçları kalp krizine neden olmamaktadır. Ancak hastada var olan mide rahatsızlığı ve mide ağrısı kalp krizi olarak değerlendirilmemiş ve mide ilacı alarak sorun geçirilmek istenmiş olabilir. Bu da kalp krizinin geçiştirilmesine ve tanının koyulmamasına neden olarak ani ölüme sebep olmuş olabilir.

Gençleri de Vuruyor!

Son dönemlerde gençlerde görülen kalp krizleri pek çoğumuzu endişeye sürüklüyor. Yani bugüne kadar ‘yaşlı hastalığı’ olarak düşündüğümüz kalp rahatsızlıkları; artık gençleri de, orta yaş grubunu da tehdit etmeye başlamıştır. Bununla birlikte kadınlarda kalp krizi daha çok kadınlarda görülüyor. Ancak kadınlarda görülen kalp krizi şikayetleri daha hafiftir.

Kalp Krizi Kadınlarda Sessiz

Erkeklerde göğüz ağrısı ve sıkıntı görülürken, kadınlarda daha çok yorgunluk, baygınlık ve halsizlik gibi belirtiler görülüyor.

Belirtiler Dikkate Alınmıyor!

Kalp krizi geçiren hastaların yarısı belirtileri algılamazlar; ya da en azından, hissettikleri şeyin bir kalp krizi belirti olduğunu bilemezler. Çünkü kalp krizinin belirtileri başka hastalıklar ya da sorunlar ile karıştırılabilir. Örneğin mide ağrısı yaşayan bir birey hissettiği ağrının mideden kaynaklandığını düşünebilir. İleri yaşlarda ise nefes darlığı yaşayan kişiler belirtileri önemsemeyebilir.

En belirgin nedenler:

• Göğüste bir ağrı ya da rahatsızlık: Göğüs ortasına biri oturmuş gibi ağırlık hissi baskı şeklinde nefesini daraltan sıkıştırıcı vasıflı olan göğüs ağrısı tipiktir.
• Nefes Darlığı: Nefes açlığı nefes darlığı yeterli nefes alamama boğulma hissi eşlik eder.
• Soğuk ter dökme: Panik ölüm korkusunun eşlik ettiği terleme nefes darlığı eşlik eder. Vücudunda terleme eşlik eder.
• Mide Bulantısı: Mide ağrısı hazımsızlık şeklinde belirti verebilir ya da göğüs ağrısına eşlik eden bulantı eşlik edebilir.
• Ani aşırı yorgunluk hissi: Yaşlı olan hastalarda daha fazla bu şekilde aşırı halsizlik bitkinlik ayağa kalkamama şuur bulanıklığı eşlik edebilir.
• Kalp krizi deyince aklımıza göğüs ağrısı gelir. Ama bir çok insan özellikle şeker hastaları ve kadınlar göğüs ağrısı olmadan kriz geçirebilirler. Kiminde yorgunluk, mide bulantısı gibi şikayetler olur, kalp krizinden şüphe edilmez. Kiminde hiç bir şikayet olmaz. Sessiz infarktüs denen bu durum ağrılısı kadar tehlikelidir.

Ani Ölümlerde Genetik Mirası

• Gizli kalp ve buna bağlı ani ölümlerin görülmesinin nedeni çoğunlukla koroner arter hastalığı, kalp ritm bozuklukları, tansiyon ve damar yırtıklarıdır. Kişinin risk faktörlerini gözden geçirmesi ve buna göre risk faktörlerini ortadan kaldırması gerekir.
• Kalbin elektro fizyolojisindeki anormallikler kalpte ritim bozukluklarına neden oluyor. Bu ritim bozuklukları; hızlı ya da yavaş kalp atışlarına, bayılmalara, ani ölümlere sebebiyet verebiliyor. Eğer ailede bilinen ani ölüm vakaları, uykusunda ölenler, bayılma atakları yaşayanlar varsa siz de ritim bozukluğu riskinizi mutlaka öğrenmelisiniz.
• Kalp ritim bozukluğu yaşayanların yaşamlarında ilaç kullanımlarına dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle antibiyotik, antihistaminik ve antiaritmik ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Çünkü bu tarz ilaçlar, kişide var olan ritim bozukluğunu tetikleyebiliyor.