Kalp Stent Uygulamaları - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Kalp Stent Uygulamaları

kalp stent

Son 30 yıl içinde kullanıma giren kalp damarlarına stent uygulamaları hastaların tedavisinde yeni bir dönem başlatmıştı. Bunu son 10 yıldır ilaçlı stentlerin geliştirilmesi izlemişti.

İlaçlı stentlerin üzerin bazı ilaçlarla kaplanmış ve bu kaplama stentin tekrar daralması riskini 2-3 kat azaltabilmektedir. Bu şekilde stent uygulamalarından sonra tekrar girişim ihtimali azalmıştı. İlaçlı stentlerin daha da ileri teknolojisi ise eriyebilen stentler olmuştur. Buna 3. kuşak, generasyon stent diyebiliriz. Eriyebilen stentler kabaca plastik benzeri polimer yapılardır.

Stentin üzeri yine ilaçla kaplanmıştır. Fakat stent metal yapıda değildir. Eriyebilen stentler belli süre sonra damarın içinde eriyerek kaybolmaktadır. Eriyebilen stentlerin uygulaması sonrasında olguların daha uzun süre damar açıklığı sağlanabilmekte ve sonrasında da stent yaklaşık 6 ayda eriyerek ortadan kalkmakta hastanın lehine bir sonuç gelişmektedir. Hastanın hayatının ileri döneminde kalp cerrahisine gitmesi durumunda daha önce uygulanan stentin engel yaratması ihtimali ortadan kalkmaktadır.

Klinik uygulamaya henüz yeni giren eriyebilen stentlerle gayet olumlu sonuçlar alınmıştır. Avrupa ülkelerinden sonra ülkemizde de çok yeni bir uygulama olarak kullanıma alınmışlardır. Uygun özelliklerdeki olgularda hastaların eriyebilen stentlerden ek faydalar sağlaması mümkün olabilecektir.