Kış Mevsimi ve Kalp Sağlığı - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Kış Mevsimi ve Kalp Sağlığı

Araştırmalar, kalp krizinin kış aylarında diğer mevsimlere göre üç kat daha fazla olduğunu ve yine yaz aylarına göre daha ölümcül seyrettiğini gösteriyor. Genellikle yaz aylarında kriz vakalarının arttığına dair bir inanış vardır; ama yapılan araştırmalar özellikle kış aylarında kalp krizi tehdidinin daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

Solunum yolu enfeksiyonları, kış aylarında daha fazla kalori içeren yağlı besinlerin tüketilmesi ve bu kalorinin harcanamaması, güneşle temasın daha az olmasının getirdiği bazı hormonal değişiklikler ve kapalı havaların oluşturduğu stres bu durumun nedenleri arasında yer alıyor.

Damarlar Büzülüyor Tansiyon Yükseliyor!

Kalp krizlerinin kış aylarında daha sık olmasının belki de en önemli sebebi; soğuk havaların uyardığı damarlardaki büzülme, spazm ve tansiyonu yükseltici etkidir. Soğuk havada vücut mevcut ısısını korumak üzere cilde daha az kan gönderir ve bunu da tüm damarlarda özellikle cildi besleyen damarlarda büzülme oluşturarak yapar. Bu büzülme otomatik olarak tansiyonun yükselmesine neden olur.

Koroner kalp hastalarında kalp krizi riskinin artışı yanında, kalp hastalarında kışın artan grip salgını da kalp hastalarında ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Sabah Saatlerine Dikkat!

Sabah saatleri; kan akışkanlığındaki değişim, hormonlar ve tansiyon yüksekliği gibi faktörlerin etkisiyle kalp krizlerinin en sık görüldüğü saatlerdir. Kışın sabah saatleri özellikle bilinen damar tıkanıklığı olan ve kalp hastalığı risk faktörlerini yoğun olarak bünyesinde bulunduran, tansiyonu yüksek olan kişiler için günün en tehlikeli zamanıdır. Birçok araştırma ilginç bir şekilde karlı bir gecenin ardından sabah dışarı çıkıp evinin önündeki ya da arabasının camlarındaki karları temizlerken işe yetişmek için hızlı hareket eden kişilerde kalp krizi geliştiğini ortaya koyuyor.

Kış Ayları İçin Kalbi Koruyan Altın Tavsiyeler

❤ Karda Yürürken Dikkat! Kış aylarında soğuk havada dışarıda bulunan kişiler ani güç gerektiren işlerden, ıslak ağır kar üzerinde yürümek gibi işlerden kaçınmalıdır.

❤ Soğuğa Karşı Önlem Alın! Kalp hastaları kalp sağlıkları için mevsimsel kurallara uymalı ve yaşam şeklini ona göre programlamalıdır. Yaz aylarında nasıl su kaybını önlemek için ilaçlarının dozlarını doktor kontrolünde ayarlamaları gerekiyorsa kışın da kalp krizi riskini tetikleyen soğuk havalar için de önlemler almalıdır. Bir otomobili kışa uyarlamak için nasıl birtakım bakımlarının yaptırılması gerekiyorsa kalp de kış mevsimine hazırlanmalıdır.

❤ Yün Çorap Giyin! Kalp hastaları, özellikle bacak damar problemi olanlar; kışın gece de çorap giymeli, bacak damar tıkanıkları olanlar kış aylarında soğuk havaya çıkarken yün çorap giymelidirler.

❤ İlacınızı Düzenli Alın! Kalp hastaları ve tansiyon hastaları ilaçlarını düzenli almalıdırlar.

❤ Kaloriyi Kaçırmayın! Kış aylarında soğuk hava nedeniyle kalorili besinlerin alımı artmakta, egzersiz oranı düşmekte ve kilo alımı ortaya çıkmaktadır. Kalp hastalarının kış aylarında tam tahıllı besinler ile sebze ve meyve yemeleri, ağır kalorili besinlerden kaçınmaları gerekir.

❤ Soğukta Spor Yapmayın! Egzersiz yapmak için soğuk hava yerine ev, spor salonu, kapalı ortamlar sessiz bir alışveriş merkezi tercih edilebilir.

❤ Atkınızı Berenizi Unutmayın! Rüzgârı göğüs bölümüne alacak şekilde dışarı çıkmayınız. Mutlaka atkı, bere kullanarak, havayı burundan alın.

❤ Dilaltı İlacını İhmal Etmeyin! Kalp hastası olanların mutlaka dilaltı tabletlerini alarak dışarı çıkmaları gerekir.

Unutmayın!

❤ Göğsü ağrıyan herkes doktora gitmeli. Şüphesiz her göğüs ağrısı sadece kalp hastalıkları belirtisi değil. Bazı mide, yemek borusu rahatsızlıkları, boyun omur hastalıkları göğüs ağrısına neden olabilir. Ancak, “Göğüs ağrısının kalple ilişkisi var mı?” diye sorgulanmalı.

❤ Çabuk Yorulanlar Dikkat! Özellikle yürümeyle, merdiven çıkmayla görülen göğüs ağrısının nedeni araştırılmalı.

❤ Göğüs ağrısı çeken, kalp krizi geçiren hastalar vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurursa; anında bu damaları tespit edip açmak mümkün.

❤ İlk Altı Saat Hayat Kurtarır! Özellikle ilk altı saat içinde yapılan müdahaleler ile damar tıkanmasına bağlı gelişen kalp adalesi hasarları engellenebilir.