Mitral Kalp Kapağında Ameliyatsız Balon Uygulaması - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Mitral Kalp Kapağında Ameliyatsız Balon Uygulaması

Kalp ameliyatlarıyla adından söz ettiren Medical Park Tarsus Hastanesi yine sıra dışı bir operasyona imza attı. Hastanenin Kardiyoloji Uzmanları Dr. Sabri Seyis ve Dr. İbrahim Konukçu ile ekiplerinin yaptığı operasyonla, 51 yaşındaki Zeynep Budak’ın mitral kalp kapağındaki darlık, ameliyat edilmeden balon yöntemiyle giderildi.

TAVSİYE ÜZERİNE GELDİ

Evli ve 3 çocuk annesi ev hanımı Zeynep Budak’a, 10 yıldır yaşadığı kalp hastalığı nedeniyle daha önce bir kez anjiyo bir kez de balon işlemi uygulandı. Son dönemde yeniden kalbinde rahatsızlık ve nefes darlığı yaşayan Budak, tavsiye üzerine Medical Park Tarsus Hastanesi’ne başvurdu. Hastayı muayene eden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sabri Seyis, Zeynep Budak’ın mitral kalp kapağında darlık belirledi.

SADECE 1 GÜN KALDI

Uzm. Dr. Sabri Seyis’in önerisiyle Zeynep Budak’a ameliyatsız balonla genişletme işlemi uygulandı. Dr. Seyis, Dr. Konukçu ve ekipleri tarafından gerçekleştirilen ve kasıktan girilerek yapılan operasyonun ardından 1 gün sonra Zeynep Budak taburcu edildi. Medical Park Tarsus Hastanesi’nde ilk kez uygulanan yöntem sayesinde sağlığına kavuşan Budak, kendisini çok iyi hissettiğini söyledi.

MİTRAL DARLIĞI NEDİR?

Mitral darlığı, çocukluk çağı hastalığı olan ‘akut romatizmal ateş’ hastalığının kalp kapaklarını tutmasına bağlı olarak kişinin daha sonraki dönemlerinde belirti veren bir kalp kapak hastalığıdır. Mitral darlığı, kalbimizde bulunan dört kapaktan birinin (tıp dilinde mitral kapağın) kanın kalp içerisindeki odacıkların birinden diğerine geçişini zorlaştıracak biçimde daralmasıdır. Mitral darlığı olan hastalar sıklıkla nefes darlığı, yorgunluk, çarpıntı şikayetleri ile başvurmaktadır. Sadece özellikli kardiyoloji merkezlerinde uygulanan bu yöntemle kapak hastalığı açık kalp ameliyatlarına gereksinim duyulmadan, minimal riskle ve hastanede kalış süresini 1 güne indirerek başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.