Venöz Tromboz - Medical Park Kardiyoloji Kliniği

Venöz Tromboz

Toplardamar, tüm vücutta kirli kanı geri getiren bir sistemdir. Ayaklardaki toplardamarlar da; içindeki kapakçıkların kapanmasıyla, yer çekimine karşı çalışarak kalbe kanı geri getirmektedir. İşte bu kapakçıkların geriye kaçırması venöz tromboz yetmezliğine neden oluyor. Venöz tromboz; bacaktaki toplardamarlarda pıhtı oluşmasıdır. Bacaklarda yüzeyde olan toplardamarların balonlaşmasına varis, içeride olanların balonlaşmasına venöz yetmezlik, içeride küçük bir pıhtının kapakçığa oturup ana toplardamarı tıkmasına ise derin venöz tromboz denir.

venöz tromboz

Kimler Risk Altında?

Hareketsiz kalan bacaklarda, kilolu insanlarda, aşırı sigara kullananlarda, uzun süre ayakları sarkık olarak seyahat eden kişilerde bu hastalık daha sık görülür. Örneğin; Amerika’ya giden kişilere uçağa binmeden önce aspirin veya kan sulandırıcı alınması bu nedenle önerilir. Düzenli egzersiz yapmayanlar, diyabetliler, doğum kontrol hapı kullananlar ve kanser rahatsızlığı olanlar risk grubundadır. Buna karşılık kasları güçlü insanlarda, sık sık egzersiz yapan insanlarda bu yetmezlik çok fazla oluşmaz. Çünkü kasların bası etkisi ile toplardamarlar esner, açılır, kapanır ve kanı kalbe pompalar.

Belirtileri Nelerdir?

Toplardamar tıkanıklığı çok ani gelişir. Bir anda ayağınıza kramp girer ve bir bacak diğer bacağın iki katı boyutuna gelir. Bu hastalık damarı çok çabuk tıkar ve aylarca hatta yıllarca geçmez. Hasta ayağının üzerine basamaz, korkunç bir ağrı duyar hatta hareket dahi edemez. Hasta kendini zorladığında, ıkındığında çok fazla ağrı hisseder. Kan geri dönemediği için ayak iyice şişer.

Tedavide Uygulanan Yöntemler

Bu hastalıkta ilk bir-iki gün özellikle çok önemlidir. Çünkü bu taze pıhtı koparsa, akciğere gider ve pulmoner emboli dediğimiz akciğer atar damarının tıkanmasına ve ölüme sebebiyet verir. Bu hastalık geliştiğinde; hastayı önce yatırılır, bacağı yükseltip, iğne ile kan sulandırıcılar ve bacaktaki çap farkını azaltmak için idrar söktürücüler verilir. İlaç tedavisinin dışında son derece etkili sonuçlar alınan ultrasonik dalgalar ile damar içi pıhtı eritme tedavisi uygulanır.

venöz tromboz

Ultrasonik Dalgalarla Tedavi Nedir?

Amerika’da 2010 yılından beri, ülkemizde ise yaklaşık bir yıldır uygulanan ekosonik endovasküler trombolitik tedavi (ultrasonik dalgalar ile damar içi pıhtı eritme tedavisi); venöz tromboz hastalarının tedavisinde başvurduğumuz ve hayli yüz güldürücü sonuçlar alınan bir yöntemdir. Akciğer pıhtısı (pulmoner emboli) olan hastalarda da uygulanarak, akciğer içindeki atar damardaki pıhtı eritebiliyor ve hasta yeniden yaşama bağlanıyor. Toplardamarlar dışında atardamar içinde oluşan akut arterial embolide de bu yöntemi uygulayabiliyoruz. Bu yöntemde ameliyat girişimi yoktur. Zaten derin venöz tromboz hiçbir zaman ameliyat edilmemelidir. Ameliyat edilirse, hastanın bacağı eline dahi verilebilir, tehlikelidir. Toplardamar ameliyatında içeriden pıhtıyı çekip almak büyük sakıncalara neden olur, fakat bu şekilde eritme tedavisi damarın çalışmasını sağlıyor.

Uygulama yarım saatte ameliyathanede ultrason eşliğinde hemen katater konularak yapılıyor. Daha sonra yoğun bakımda hastanın takibi yapılıyor. Yoğun bakımda o kataterin bir cihazı var; o cihaz belli aralıklarla hem ultrasonik dalgaları, hem de kemiğin kızmaması için soğutucu veriyor, aynı zamanda da kan sulandırıcı ve pıhtı eriticiyi veriyor. Hepsi bir arada oluyor. Hasta iki gün kadar yoğun bakımda kalıyor, duruma göre daha erken de taburcu edilebiliyor. Evinde dinlenmesini, varis çorabı ve kan sulandırıcı ilacını kullanmasını istiyoruz. Yaklaşık on gün sonrasında ise hasta normal hayatına dönebiliyor.

Avantajları

Hasta için bu tedavi çok konforludur; hiçbir ameliyat girişimi yapmadan, küçük bir iğne deliğinden tüm işlem yapılıyor.
Hiçbir şekilde kesme, biçme yok. Sadece iğne ile giriliyor, katater takılıp, yoğun bakımda takibi yapılıyor.
12 – 48 saatlik bir tedavidir, bazen 24 saat de yeterli oluyor. İkinci günde taburcu oluyor, on gün içinde ise normal hayatına dönüyor.
Venöz tromboz hastalığı, aylarca hatta yıllarca sürebiliyor. Ancak ultrasonik tedavi yöntemiyle, hastada ikinci günden itibaren bacakta şişlik ve çap farkı azalıyor. Böylece hastayı, bütün ömrünü etkileyecek bir hastalıktan kurtarmış oluyoruz.
Hasta çok çabuk ayağa kalkabiliyor, normal günlük işlerine hızla dönebiliyor.